Představení autorů: Rostislav Skotnica

Rostislav Skotnica pracuje jako designér digitálních produktů jako jsou weby, aplikace atd. Za svou více než 10 letou kariéru se naučil, jak sám říká, upřednostňovat potřeby projektu a neprotlačovat přespříliš osobní ambice. To že zvládá propojovat výtvarné ilustrátorské prostředky s těmi čistě grafickými, je jen skvělou výhodou. A jak jste si asi už všimli, jeho největším koníčkem je právě grafický design, který prezentuje nejen u nás na pohlednicích.

Rosťo, jak jsi se dostal ke své tvorbě?

Vlastně jsem se ke kreslení obecně dostal, asi jako mnoho kolegů z oboru, od dětství. Všude jsem si něco čmáral a tak. Pamatuji, že moje školní sešity byly plné čmáranic. Postupem času jsem se zlepšoval, přijímal rady a dostal se až do stádia, kde jsem dnes. Takže jsem vlastně takový samorost, co ví, že jeho díla nejsou perfektní, ale alespoň mám pořád co zlepšovat.


Živíš se grafickým designem nebo je to jen tvůj koníček?

Je to jen můj koníček. Ovšem své dovednosti využiji i v práci. A vlastně mě k mé práci dovedl.


Čím tě grafika tak uchvátila?

Líbí se mi jak mě ve skoro ničem neomezuje a já si můžu nakreslit vše co chci. Vidět nějaký obraz a říct si, zvládl bych to taky? A zvládl bych to nějak vylepšit a vtisknout do toho kousek sebe? To je to co na tom mám rád.


Co nejraději tvoříš?

Osobně nejraději vytvářím nějaké sci-fi krajiny nebo stroje. Ovšem to se ne vždy setkává s poptávkou, takže se snažím dělat i “normálnější” věci, které se dají pověsit doma na zeď nebo se z nich dá udělat pěkný pohled. Dále se mi hrozně líbí komiksová forma.

Jakou techniku nejčastěji nebo nejraději využíváš?

Vyzkoušel jsem snad všechno, ale nakonec jsem zakotvil u digitálu. Je to pro mě pohodlnější, nemusím to nikde skladovat, dá se to vytisknout kolikrát člověk potřebuje a vždy (což je důležité pro mě jako perfekcionistu), je tam tlačítko zpět. V současné době nejvíc používat iPad s elektronickou tužkou.


Kolik času strávíš nad jedním motivem/obrázkem?

To se nedá tak určit, je to podle složitosti obrázku. Nechci říkat, že graficky jednoduché věci zaberou zákonitě méně času, protože tam se stráví spousta času laděním detailů a tak, ale určitě to budou desítky hodin.


Čím se pro tvorbu inspiruješ?

Buďto tvorbou svých kolegů na internetu, nebo i okolo sebe. Například při častých výletech do přírody. I když to spolu nemusí nijak souviset a líbí se mi nějaký tvar, vyfotím si ho nebo zakreslím a pak ho později využiji.


Jaký motiv je tvůj nejoblíbenější?

Můj nejoblíbenější motiv je asi Komiksová romance, který také nabízíte jako pohlednici. Je to jeden z mých prvních velkoformátových obrazů v komiksovém stylu.

Jaké máš plány do budoucna?

Dál pokračovat ve své tvorbě, rád bych si přál aby den měl víc hodin, abych vše stíhal a já mohl nové obrazy vydávat častěji. Rád bych si zkusil ilustrovat i nějakou knížku nebo třeba i ten komiks. Například nyní rozjíždím budějckou čokoládovnu Cocoa Budweis, pro kterou jsem si sám vytvořil etikety a grafický styl, taková práce mě baví.


Kde můžeme najít více z tvé tvorby?

Většinu svých věcí dávám na Instagram nebo Behance.


Další krásné práce můžete nalézt na dalších pohlednicích v našem e-shopu.