Představení autorů: Jiří Votruba

Grafický design Jiřího Votruby je snadno rozpoznatelný na první pohled. Ve světě je známá jeho tvorba věnovaná kulturní a historické Praze. Velkou odezvu má grafický design v oblasti vážné hudby v Japonsku. Ilustrace tohoto umělce jsou spojeny především s literaturou pro děti. Největší úspěch zaznamenala kniha seznamující děti se světem opery. 
Jiří, jak jsi se dostal k ilustraci?

K ilustraci jsem se dostal přirozenou cestou – kreslil jsem hodně už jako dítě. Nemohl jsem bez toho být… a pak jednou jsem dostal nabídku ilustrovat povídku Oty Pavla. Na to si dodnes pamatuji. Ilustraci jsem nestudoval, ale knížky s obrázky mne zajímaly vždy. Takže škola života.

 

Živíš se pouze výtvarničením nebo je to jen tvůj koníček?

Výtvarnou prací se živím a musím říci: Jsem šťasten! 

 

Co je tvým nejoblíbenějším motivem?

Zřejmě se ptáš na volnou tvorbu, a tedy malbu. A tady se můj oblíbený motiv mění. Podvědomě reaguji na situaci ve společnosti. A většinou jde o kritiku konzumu. V ilustraci mám rád cokoliv, co je veselé, groteskní.

 

Jiří a jakou výtvarnou techniku používáš?

Nejraději mám malbu, práci štětcem, prstem, válečkem, atd. V ilustraci se neobejdu bez Photoshopu, fascinuje mě možnost okamžitě měnit barevnost.   

Kolik času ti zabere vytvořit jeden obrázek?

To je těžké říci, záleží na složitosti. Ale nikdy více než den.Čím se inspiruješ?

Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Třeba v supermarketu, když jdu nakupovat. Pouze se stačí dívat. Těžké to bylo v době Covidu, kdy ustal život. Který produkt mají zákazníci nejraději?

Pokud se ptáte na produkty s motivem Prahy, tak je to jednoznačně design Franze Kafky, jdoucího ulicí na Starém městě. Podobně je to i s obrázkem pražských věží Starého města. A který produkt je naopak tvou srdcovkou?

Je to opět cokoliv, co má vztah k Franzi Kafkovi. Je to pražská ikona zosobňující kulturu a historii města. Také mám rád obrázek nohou odpočívajících na zábradlí nad panoramatem Prahy – pohoda. 

Jiří a jaké máš plány do budoucna?

Je těžké něco plánovat ve světě, který se dramaticky mění. Ale přesto: Doufám, že se brzy vrátím pracovně do Japonska, kde připravuji výstavu a do Hong Kongu, kde pracuji pro symfonický orchestr. Také bych rád vydal knížku pro děti o jednom malíři tvořícím ve sklepním ateliéru. A dál chci pokračovat v ilustracích pro seriál Opera nás baví v Národním divadle a ještě je mnoho plánů.

 

Jiří, kde můžeme najít více z tvé tvorby?

Moji práci je možné vidět na výstavě, na ulici, u mne v ateliéru, ale také na instagramu, facebooku. Ale nejkomplexnější informaci lze získat u mě na webu.


Další krásné práce od Jirky můžete nalézt samozřejmě i na pohlednicích v našem sortimentu.