Papelote je stylové papírnictví a kreativní grafické studio v čele s Kateřinou Šachovou. Filozofie papírnictví je o víře, že kreativita začíná na papíře. A že nepopsaný blok je jen první krok na cestě za lepším světem. Koncept nového českého papírnictví totiž vznikl jako diplomový projekt grafické designérky, která si dala za cíl oživit zapomenutou krásu papíru a papírnictví vůbec a poukázat na důležitost role papíru v naší historii, kultuře, ale i současnosti… Papelote se od té doby stále vyvíjí a rozrůstá. Od roku 2011 provozuje vlastní e-shop nabízející široký výběr stálého sortimentu.
Kateřino, co předcházelo zrodu papírnictví?
Během studií na vysokých uměleckých školách jsem vystřídala více ateliérů od grafického designu přes typografii až po ilustraci. Jejich styčným bodem byl právě papír. Papelote – koncepce nového českého papírnictví, byl můj diplomový projekt a už při jeho tvorbě jsem věděla, že je to něco, čím se chci živit. Přizvala jsem ke spolupráci svého manžela Filipa Šacha a přítelkyni Denisu Havrdovou a ještě ten rok jsme se poprvé představili veřejnosti na Designbloku. Do jakých rozměrů ale nakonec Papelote vyroste, to myslím nikdo nečekal.
Jak dlouho už tedy Papelote existuje?
Papelote vzniklo v roce 2009. Nejdříve jsme vše vyráběli doma a distribuovali prostřednictvím menší sítě spřátelených knihkupectví, kaváren a galerijních obchodů. O rok později jsme otevřeli malý obchod s dílnou ve Vojtěšské ulici na Praze 1. Následně se přidal i e-shop a zakázková tvorba pro firmy na míru. Obchod jsme později v roce 2020 přestěhovali na Letnou.
Co stálo za založením názvu?
Papelote pochází ze španělštiny a má dva významy. Prvním je odřezek, nepotřebný kus papíru, který použijeme k výrobě něčeho nového, druhým papírový drak. Hledala jsem tehdy název, který by v sobě odrážel jak duchovní, tak pozemský rozměr, tělo i duši papíru.
Co jsi dělala před založením vlastní značky?
Studovala a příležitostně pracovala na zakázku jako grafický designér a ilustrátor. A hned po škole jsem se pustila do budování celého Papelote.
Jakým způsobem u vás tvoříte papírenské zboží?
Každý produkt vzniká trochu jinak. Hlavním východiskem je funkce a potřeba, kterou má produkt naplnit. Někdy nás ale na správnou cestu zavede třeba inspirace nějakým konkrétním materiálem nebo technologie, kterou chceme vyzkoušet. Jindy se spojíme s jinou značkou a produkt vyvíjíme tak, aby odrážel naše společné hodnoty, jako třeba aktuální Knihoblok, který vznikl s online antikvariátem Knihobot. Pokud jde o zakázku na míru, východiskem je dialog s klientem.
Katko a čím se inspiruješ ve své tvorbě?
Vším. Inspiraci nacházím ve všech aspektech života, uvnitř i venku. Stačí mi málo.
Který produkt mají zákazníci nejraději?
Přestože je naší doménou hlavně papír, bezkonkurenčně nejoblíbenějším produktem jsou naše gumičky s poutkem na tužky. Každý rok slaví velký úspěch také diáře a plánovací systém v čele s nedatovaným týdenním plánovačem A4 Planoo, který funguje jako základní prvek organizačního systému mnoha našich zákazníků i většiny z našeho přibližně dvacetičlenného týmu.
A který produkt je naopak tvou srdcovkou?
Mé oblíbené jsou produkty, které v sobě mají nějaký nečekaný nápad. Například sešit Envelopa, který už bohužel nemáme v nabídce a který vznikl přeložením obyčejné dopisní obálky, čímž vznikla na zadní straně sešitu kapsa. Nebo naše fotoalba s vnitřní papírovou harmonikou, se kterými se dá krásně vyhrát.
Katko a jaké máte plány do budoucna?
Rádi bychom zase o kus víc posunuli sortiment, který vzniká z odpadového materiálu a také se víc věnovali setkávání naživo, tedy workshopům.
Kde můžeme najít více z vaší tvorby?
Naše produkty je nejlepší zažít, vzít je do ruky, dotknout se jich. Nejvíce tedy doporučuji zajít do naší kamenné prodejny na adrese Milady Horákové 11, Praha 7. Nebo do nového outletového místa Papelote na druhou v Pražské tržnici. A pokud zrovna nemáte cestu do Prahy, můžete si to, co děláme, prohlédnout alespoň online na e-shopu, Facebooku nebo Instagramu.
Nebo samozřejmě u nás v našem papírovém sortimentu.