Představení autorů: Jan Miklín

Jan Miklín není jen fotograf, tak jak ho známe z jeho pohlednic na našem e-shopu, je především vystudovaným geografem. Bydlí v Mikulově, kde také pracuje ve Správě CHKO Pálava jako geoinformatik. Jeho práce spočívá nejen v tvorbě naučných stezek, ale také infopanelů, nejrůznějších informačních materiálů, ale také fotodokumentace. Jako OSVČ se také věnuje grafice a sazbě. Co všechno stojí za krajinnými snímky z jižní Moravy? 
Honzo, jak jsi se dostal k fotografování?

Oklikou, Když nepočítám dětské zážitky s černobílým filmem a fotokomorou, tak digitální fotografii jsem se začal věnovat na konci střední školy, ruku v ruce s cestováním. 

 

Živíš se pouze fotografováním nebo je to jen tvůj koníček?

Primárním zaměstnáním je pro mě něco jiného geoinformatika, ale fotografování je polopracovní koníček. Umožňuje mi to fotit jen to, co mě baví, a zároveň si tímto hobby přivydělávat. 

 

Jak často chodíš do terénu fotit? 

 Záleží na období... Pro krajináře je fotografickou „špičkou“ jaro a podzim, to se snažím vždy, když jsou dobré podmínky, třeba i několikrát týdně, naopak v zimě a v létě často nevezmu foťák do ruky i pár týdnů…

 

Co nejraději fotografuješ?

 Krajinu, přírodu, památky, cestovatelskou fotografii.

 

 

Čím se inspiruješ pro svou tvorbu? 

 Mám pár oblíbených fotografů, jejichž tvorba mě inspiruje a hlavně jim jejich fotky v dobrém závidím. :)

 

Máš nějaká svá oblíbená místa pro fotografování? 

 Z českých lokalit jednoznačně Pálavu, kde se nejčastěji vyskytuji a znám dobře její okolí. Rád jezdím do italských Dolomit a na cestách se mi fotograficky nejvíce líbilo na bolivijsko-chilském Altiplánu. Také na trecích v Nepálu.

 

A máš nějakou kuriozitu/vtipnou příhodu, která se ti stala během práce? 

 Spíše několik tragikomických příhod s tím, jak neumím odhadovat podmínky. Vždy, když si řeknu, že tyhle mraky se určitě nerozplynou, tak krásně zasvítí a naopak. Pokud někam jedu fotit, tak ten jediný mrak na obloze bude určitě zakrývat slunce… 

 

Jaký z tvých snímků je pro tebe ten nejoblíbenější?

 Deset hodně oblíbených panoramat z Pálavy a Mikulova jsem vydal jako exkluzivní sadu pohlednic, vybrat jednu asi nejde… 

 

 

Jaké máš plány do budoucna?

 Na seznamu mám několik míst hlavně na Pálavě, které se mi ještě nepodařilo vyfotit tak, jak bych si představoval. A pořád doufám v co největší štěstí na fotograficky zajímavé podmínky. 

 

Kde můžeme najít více z tvojí tvorby nebo kde jsme ji mohli vidět? 

 Na webu www.janmiklin.cz, www.krasnoupalavou.cz nebo na facebooku.

Také množství mnou vytvořených tiskovin je vydávaných Správou CHKO Pálava nebo mikulovským turistickým informačním centrem.

 

Další panoramatické pohlednice Jana Miklína můžete nalézt i na našem e-shopu.