Představení autorů: Lumart

Studio Lumart by se také mohlo jmenovat Studio Dva, ale to už je divadlo. Lumart jsou zkrátka dva, manželé, Lucka a Petr, kteří tvoří a vyrábějí drobnosti pro radost. Lucka maluje všechny ty krásné obrazy a obrázky a její manžel Petr zase obstarává všechnu administrativu a práci na počítači. Mají vlastní e-shop a papírové radosti společně vytvářejí už přes 6 let.

Lucko, jak jste se dostali k tomu co děláte?

V roce 2014 jsem se vrátila po mateřské do práce, kde jsem pracovala v marketingovém oddělení jako produkční akcí pro veřejnost. Jenomže hned první den jsem dostala nečekaně výpověď. Po deseti letech celkem šok. Přivedlo mě to ale k myšlence, zda bych mohla zkusit dělat to, co mě bavilo vždycky, ale absolutně jsem nečekala, že bych se tím někdy mohla živit. Je pravda, že ještě před odchodem z práce, jsem uspořádala několik výstav svých obrazů a to mě vždy motivovalo v malování pokračovat.

 

Jak dlouho už provozujete e-shop?

Náš e-shop jsme založili v roce 2016.

 

Co stálo za založením přezdívky?

Lumart je vlastně spojení mého jména a příjmení LUcie MARTišková. I když by se to mohlo dávno jmenovat LUPEMart.

 

Lucko a jakým způsobem papírenské zboží tvoříš?

No, to je různé. Pokud maluji něco na zakázku, jako podklad mi slouží fotky daných míst. Mezi mé oblíbené techniky patří olejové pastely, akrylové barvy, nebo perokresby. Všechny obrázky maluji v ruce, ale třeba perokresby poté upravuji v počítači. Tím mohou vznikat celé kolekce drobností, které jsou tematicky zaměřené, jako např. zrcátka, magnety, pohledy, záložky, plecháčky a další.

Co je tvým největším zdrojem inspirace?

Inspiraci čerpám všude. Ale nejvíce mě baví, když mám nějaký vtipný nápad a ten se dá použít. Nazvala bych to jako přesah, nebo vtip na entou.

 

Který z tvých produktů je tvojí srdcovkou?

Moje srdcovka je popravdě skoro každá věc, která vznikne. Je za tím dost práce a během ní k tomu člověk docela přilne. A kdyby to nebyla srdcovka, tak bych z toho asi neměla moc dobrý pocit a asi ani takovou radost.

 

Co je tvým snem, máš nějaký plán do budoucna?

Jeden tajný plán se mi nečekaně splnil loni v září, kdy jsme s manželem našli nové pracovní místo. Ateliér, kde můžu malovat. To byla po práci z domova (zvláště během covidu), docela velká vzpruha. Jinak plánů je samozřejmě hodně a je to stále kam posouvat. Mým plánem je tvořit stále nové a nové drobnosti, kterými si může někdo udělat radost.

Kde tedy můžeme najít více z tvé tvorby?

Na webových stránkách Lumart.cz, na facebooku, instagramu a také naživo ve městech a obchodech, kde už se naše věci prodávají. A samozřejmě na výstavách, kde se také se svými zákazníky ráda potkám.Tvorbu Lucky a Petra můžete nalézt i na pohlednicích na našem e-shopu nebo navštivte některou z jejích výše zmíněných stránek.