Jak poslat první pohled v postcrossingu + video

Video verze:

Textová verze:

Účet máte vytvořený a aktivovaný, můžete se vrhnout na odeslání první pohlednice. V horním menu klikněte na “Postcards” a následně na “Send a postcard”.

Na této stránce vidíte, kolik pohlednic máte aktuálně poslaných (“traveling”) a kolik si jich můžete aktuálně vylosovat (“left”). Na začátku máte 0 poslaných s možností vylosování si až 5 adres najednou.

Dole zaškrtněte okénko, že jste si přečetli upozornění (např. že souhlasíte s tím, že pohled opravdu pošlete, nebo že jste přečetli Pokyny pro komunitu - česky tyto pokyny najdete na stránce Postcrossing.cz/pokyny-pro-komunitu).

Následně klikněte na tlačítko “Request address”.

Na další stránce najdete detaily o člověku, kterému pohlednici pošlete. Tyto informace se vám zároveň pošlou i na e-mail.

Co vás na této stránce bude zajímat? 

 • ID pohlednice - toto je unikátní označení každého pohledu. První písmena značí zemi, odkud se pohled posílá. Díky číslu vidíte, kolik pohlednic se už z dané země vylosovalo. Toto ID musí být čitelně napsané na pohlednici. Díky tomuto ID se totiž následně pohlednice registruje do systému.
 • Profil uživatele - jméno a příjmení, fotografie, přezdívka, země, aktivní jazyky a den narozenin. Po kliku na přezdívku se dostanete na podrobnější profil uživatele.
 • Mapa - odkud a kam bude pohlednice cestovat.

Dále vidíme detaily adresy. 

 • Adresa - tuto adresu vepíšu do pravé části zadní strany pohlednice. Adresa v tomto příkladu není kompletní, je to soukromá informace. Při psaní takovéto adresy je dobré postupovat od spodu a dodržovat i řádky - adresa z příkladu má řádků 5 a přesně těchto 5 řádků na pohlednici napíšete.
 • Tisk - po kliknutí na toto tlačítko máte možnost adresu vytisknout a případně nalepit na pohlednici. Vždy se ale snažte adresu na pohlednici napsat ručně, sluší jí to tak mnohem víc.
 • Nahrání obrázku - vhodné je po výběru té pravé pohlednice, která udělá příjemci radost, také přední stranu této pohlednice naskenovat a nahrát do systému. Díky tomu budete mít přehled, co jste komu poslali.

Tím jste si ujasnili, kam bude pohled putovat. Teď nám ještě zbývá poslední dílek skládačky - kdo je ona tajemná osoba, které pohled posílám?

Příklad profilu člověka, kterému budeme posílat pohled:

Martin žije na jih od Berlína, rád cestuje, fotí a točí. Má dvě děti a dvě kočky a potěší ho každá pohlednice.

Můžete poslat například turistickou pohlednici z vašeho města a podělit se o krátký příběh. Pokud máte možnost poslat pohled s vlaky nebo tramvajemi, tak se trefíte do vkusu.

Pokud takový pohled ale nemáte, nezoufejte. Preference, které mají uživatelé na profilu, nejsou nijak závazné a můžete poslat jakýkoliv pohled.

A co teď?

Vyberte vhodný pohled, který zašlete. Pokud můžete, tak naskenujte a nahrajte přední stranu pohlednice (nebo si můžete obrázek pohlednice najít na internetu a nahrát ho).

Do pravé horní poloviny pohlednice nalepte známky. Pokud jste si koupili střední nebo větší sadu pro začínající postcrossery, tak budou známky přiložené k pohlednicím. Jestliže máte sadu malou, tak známky seženete například na poštovní přepážce.

V jaké celkové hodnotě musíte známky nalepit? Pokud pohled posíláte po Česku, tak vám stačí 19 Kč(= písmenková známka B) - nebo 26 Kč(= písmenková známka A), pokud chcete, aby byl pohled ve schránce co nejdříve. Po Evropě to je vždy 39 Kč (= písmenková známka E). Mimo Evropu musí mít známka hodnotu 45 Kč (= písmenková známka Z).

Aktuální informace najdete vždy na webu Postcrossing.cz nebo na webu a pobočkách České pošty. 

Do pravé dolní části pohlednice vepište adresu příjemce a do levé části následně text pohlednice. V textu by ale rozhodně nemělo chybět následující:

 • Pozdrav - buď anglicky, nebo můžete začít pohled českým “Ahoj Margareth, …”.
 • Krátké představení - jak se jmenujete, odkud pocházíte.
 • Pár vět textu - můžete například napsat zajímavosti o pohlednici, kterou posíláte, popsat příhodu z nedávné doby, podělit se o tip na zajímavou knížku/film nebo citát… Fantazii se meze nekladou.
 • Podpis a rozloučení - můžete doplnit mezi postcrossery oblíbený pozdrav na závěr - “Happy Postcrossing!” nebo třeba datum, kdy jste pohled napsali a poslali.
 • ID pohlednice - o tom jsme si ale už říkali.

Jakmile tohle všechno na pohledu je, stačí jej už pouze vhodit do poštovní schránky.

Nevíte, jaký text napsat? Podívejte se na vzorový text na pohled.

Zatímco budou pohlednice putovat stovky a tisíce kilometrů, vy máte čas na přípravu vašeho profilu. Jakmile se první odeslaná pohlednice zaregistruje, poznáte to tak, že vám přijde oznámení na e-mail, včetně poděkování, které příjemce posílá - mezi ostatními postcrossery je tato informace známá jako “hurray”.

Díky tomu víte, že pohlednice dorazila na určené místo a vaši adresu si teď může někdo vylosovat. V příštích dnech se můžete těšit na váš první pohled! :-)