Jaké jsou rozměry pohlednic?

Trh se pohledy jen hemží a jejich nabídka je různorodá... a vy nevíte jaký typ zvolit? Odlišují se nejen motivem, ale i rozměry, tvarem nebo materiálem. Zjistěte, na jaké druhy a rozměry můžete při koupi narazit. 

Standardní rozměry pohlednic

Nejtypičtějšími formáty pro pohlednice jsou velikosti A6 (148 x 105 mm) –⁠ ve většině evropských zemí a (90 x 140 mm) –⁠ používaný dříve po celém světě, dnes hlavně v USA a ve Velké Británii. Mezi příklady těchto pohlednic patří třeba pohlednice Česká vlajka nebo tento Krteček.

Vedle klasického obdélníku se využívají i jiné rozměry a tvary pohlednic. Častý je prodloužený formát klasické pohlednice (105 x 222 mm), který byl velmi oblíbený zvláště za socialismu, například pro zoologické zahrady. Dalším je DL formát (210 x 101 mm).

Nestandardní rozměry z minulosti

V dobách minulých se na trhu objevovaly pestré velikostní výstřednosti, na které dnes můžeme zavzpomínat s úsměvem. Kromě nejrůznějších maxi pohlednic (např. 278 x 86 mm, ale i 325 x 230 mm) se vydávaly i mini pohlednice (64 x 43 mm), převážně za dob Rakouska-Uherska.

Vzpomenout můžeme i na skládané pohlednice, ze dvou až čtyř stejných formátů, znázorňující města a krajinné oblasti, které byly zase v oblibě minulého století. Dále se objevovaly pohlednice tvarů velikonočních vajíček, zvířat, čtyřlístků, lázeňských pohárů, atd. Dnes patří tyto kuriozity pro sběratele mezi ty nejvyhledávanější.

 

V 70. letech se rozšířily kulaté pohlednice (Ø 152 mm), které se ale bohužel dlouho neudržely, neboť je poštovní správa brzy začala odmítat. A tak se musely zasílat v obálce jako obyčejný dopis, tudíž pohled ztratil na své autentičnosti. 

Dnešní nestandardní formáty pohledů

V dnešní době je trh naplněn nespočtem originálních tvarů a druhů pohlednic. Vedle klasických formátů (A6 a A5) se stále objevují i všechny již zmíněné a mnoho dalších. Naleznout můžeme mini, maxi, kulaté, čtvercové, pohlednice vypadající jako fotografie z polaroidu, reliéfní pohlednice hor a pohoří, s 3D efektem, perforované nebo uříznuté dle tvaru daného motivu.

Pokud ale patříte mezi zkušené filokartiky nebo postcrossery určitě jste již narazili na jiné unikáty ve své velikosti. V našem obchůdku v rozměrech vynikají například pohlednice od fotografa Ladislava Rennera.

Gramáž a papír pohlednic

Při výběru pohlednic často narazíte také na odlišnosti v papíru. Nejčastěji využívaný papír je křídový lesklý nebo matný, ale používá se i papír offsetový, akvarelový či recyklovaný. Povrch pohlednic může být zušlechtěn i jinak, (např. matně laminovaný či parciálně lakovaný). Gramáž papíru se běžně využívá 250 g/m2, 300 g/m2  či 350 g/m2, záleží však na dodavateli či autorskému tvůrci pohlednic.

 

Vyberte si u nás: