Jaké jsou možnosti posílání pohlednic?

Že posílání pohlednic už odzvonilo? Ale vůbec ne. I v dnešní technologicky uspěchaném světě jsou pohlednice stále v kurzu, ba naopak, ještě více potěší svého adresáta, na rozdíl od zprávy na messengeru nebo sms. 

Navíc doba pokročila a nyní je posílání mnohem snazší a především rozmanitější než kdy dříve. Nyní totiž nemusíte s každým psaním běžet na poštu, ale i z pohodlí domova můžete využít hned několik způsobů pro odeslání a psát tak do celého světa. Jaké jsou tedy možnosti?

Facebookové skupiny

Skupiny na Facebooku vám mohou taktéž pomoci a poradit s možnostmi posílání pohlednic.

Nejvhodnější na začátek je určitě skupina Posíláme si pohledy a dopisy po Česku a Slovensku, kterou jsme založili. :-)

Funguje jednoduše:

1) Přidáte se ke skupině.
2) Napíšete příspěvek a domluvíte se na výměně pohlednice.

Pokud už máte sbírku pohlednic získanou z došlé korespondence, z vetešnictví nebo jste si pohlednice nakoupili někde v papírnictví nebo na e-shopu, můžete je sdílet dál.

Skupin je na Facebooku víc - můžete třeba najít českou postcrossingovou skupinu, skupinu na prodej pohlednic, skupinu s českým postcrossingem a swapem (o kterou se správci moc hezky starají) nebo třeba skupinu pro závisláky na papíru - zde můžete získat tipy, kde nakoupit pěkné pohlednice nebo známky, zapojit se do nějakého pohlednicového srazu (například v rámci postcrossingu), můžete zde sdílet své zážitky z posílání, získat cenné rady nebo si domluvit pohlednicový swap.

Facebookové skupiny mají také tu výhodu, že se zde vyskytuje mnoho uživatelů, kteří vám rádi odešlou pohlednici z místa, kde se právě nacházejí (z místa bydliště, dovolené, atd.). Čímž se v menším kruhu lidí může podařit i takový pěkný postcrossing jen v rámci ČR. Nebo se můžete domluvit na malé soutěži o pěkné pohlednice z vaší sbírky.

Postcrossing

Mezinárodní projekt Postcrossing má velmi jednoduchou myšlenku, a to propojit lidi z celého světa skrze klasickou papírovou pohlednici. V postcrossingu si najdou své místo nejen filokartisté, ale i jiní vášniví pisálci pohlednic. Náhodným losováním obdržíte informace o svém adresátovi, kterému pohled na své náklady zašlete a za to se na oplátku můžete těšit na jeden náhodný pohled o někoho jiného, který si vylosoval právě vás. Celý proces tak spočívá v kusu za kus, jeden pohled odešlete a jeden vám odjinud zase přijde.

Pokud také chcete procestovat svět skrze pohlednice nebo si jen procvičit angličtinu stačí, podívejte se na náš návod a zaregistrujte se (zdarma). Poté se můžete těšit na překvapení z Číny, Ameriky, Kanady nebo třeba Německa.  

Pen Pals

Ačkoliv v Postcrossingu jde především o moment překvapení, u Pen Pals vždy víte od koho vám pohlednice přijde. Pen Pal je vlastně přátelství na dálku, které udržujete vzájemným psaním dopisů nebo pohlednic, kdy zároveň procvičujete své jazykové znalosti. Opět je zde za cíl propojení se světem a s jinými kulturami. Na internetu existuje hned několik webových stránek, kde můžete své Pen friends najít a začít si s nimi dopisovat: www.interpals.net, www.globalpenfriends.com, www.penpalsnow.com, www.penpalworld.com.

Pokud se vám podaří nalézt někoho, kdo sdílí stejné zájmy, nemusíte se bránit tomu posílat svému pen friend i drobné dárky (dopisní známky, mince nebo různé samolepky), které například využije pro další dopisování. Na Pen Pals můžete dnes narazit i v různých internetových klubech, zájmových skupinách nebo třeba na svém jazykovém kurzu.

Swap

Swapovat na sociálních sítích není nic nového a každý ostřílený facebookový uživatel již určitě na nějaký ten swap někdy narazil. Co to ale ten swap vlastně je? Swap je anglický výraz pro výměnu něčeho za cokoliv jiného nebo podobného stejné hodnoty. A právě na různých webech či skupinách (např. ONLY SWAP POSTCARDS) se vyměňují i pohlednice. Narazit můžete na uzavřené skupiny filokartistů, kteří mění své poklady za jiné, které obohatí jejich sbírku, také na internetové portály s výměnou starých a dobových pohlednic nebo se můžete zapojit do swapových setkání a získat tak další pohlednice k posílání.

Swap není ale pouze o vyměňování z ruky do ruky. Na výměně pohlednic se můžete domluvit i v rámci posílání. Výhody toho jsou, že přesně víte odkud a od koho pohled dostanete, s dotyčným se společně domlouváte na odeslání, máte možnost odesílatele poznat nebo si dokonce pohlednici sami vyberete.

Aplikace

Pokud pro vás klasické papírové dopisování není to pravé ořechové, můžete využít hned několik webových či mobilních aplikací a snadno odeslat elektronickou pohlednici tak, aby si stále zachovala kouzlo té papírové. Vytvoření vlastní pohlednice včetně obrázku i osobního textu můžete v mobilní aplikaci Postissimo. Vlastní motiv pohlednice můžete vybrat přímo z vaší fotogalerie v telefonu. Fotografie následně v aplikaci upravíte dle libosti, přidáte adresu s textem a je hotovo. Vytvořenou pohlednici je možné zaslat v papírové podobě na jakoukoli adresu po celém světě, a to odkudkoli. 

Zajímavou variantou je také služba Pohlednice online od České pošty. Ta vám za malý poplatek umožní vytvořit vlastní design pohlednice na webu nebo v aplikaci. Vaší pohlednici Česká pošta opravdu vyrobí a doručí adresátovi ve fyzické podobě přímo do schránky. Na Vánoce můžete využít zase Pozdrav od Ježíška, který umožní odeslat pohlednici s vlastním motivem nebo již navrženou šablonou jako vánoční přání rovnou do poštovní schránky.

Další možností je web Pohledomat, na kterém si můžete vybrat z několik stovek již předpřipravených motivů a elektronicky odeslat svému adresátovi. Podobným způsobem funguje i web s názvem Přáníčka, kde už ale pohlednice přijde adresátovi pouze skrze e-mailovou schránku.