Jak se odlepují známky?

Chcete svou filatelistickou sbírku obohatit o pár pěkných kousků? Vlastníte doma obálky, pohlednice nebo jen ústřižky s poštovními známkami, které byste si rádi založili do svého sběratelského alba k ostatním zubatým klenotům? 

Každý sběratel známek čas od času stojí před otázkou, zda má své nové přírůstky z korespondence ponechat na obálce, vystřihnout je nebo je odlepit. Důležité je, v jaké podobě se v tu chvíli nacházejí. Známky na pěkné pohlednici samozřejmě nevystřihujeme a uložíme je s ní. Co ale s těmi klasickými, jak je snadno a bez poničení odlepit?

Ponorná metoda

1) Známku z korespondence vystřihněte tak, abyste ji nijak nenarušili či neponičili. Vytvořte výstřižky s cca 3 mm okrajem.

2) Ponořte je do čisté vodní lázně s teplotou cca  40 °C na 10 – 15 minut. Známky do vody vkládejte opatrně, nejlépe lícem nahoru. Ujistěte se, že známky mohou případně vyplavat, mají dostatek místa a nepřilepí se k sobě. Nenamáčejte tedy mnoho známek najednou. Při troše trpělivosti lepidlo povolí a známky se od papíru snadno oddělí. Dávejte si ale pozor, při namočení je papír velice slabý, proto se známkou manipulujte bez pinzety, pouze rukou, abyste jí nějak neponičili.

3) Odlepené poštovní známky poté vložte do druhé nádoby s vlažnou vodou, kde se zbaví zbylého lepidla.

4) Čisté známky poté pokládejte na savý papír (nepotištěný novinový/balicí), přikryjte dalším listem papíru, zatižte a nechte oschnout.

5) Osušené známky následně můžete vyrovnat mezi knihami nebo jinými lisovacími deskami (podobně jako je tomu u herbáře). Po několika dnech by měly být známky pěkně vyrovnané a vy si je můžete založit do své sbírky.Parná metoda

1) Podobně jako tomu bylo u metody výše, známku kolem dokola vystřihněte, tak abyste neponičili její zubaté okraje.

2) Do čistého hrnce dejte vařit vodu a výstřižek nebo pohlednici se známkou opatrně přidržte cca 1 minutu nad parou. Po chvíli se papír  nad parou odvlhčí a lepidlo začne povolovat.

3) Opatrně ze známky odstraňte zbytky lepidla a nechte vyrovnat/vylisovat mezi pevnými deskami.Metoda s pijákem

1) Pouze pohlednice nebo opět jen výstřižky se známkami rozložte na čistou rovnou plochu vedle sebe. 

2) Namočte piják nebo jiný savý papír a přiložte na líc (obrázky) známek tak, aby papír natěsno doléhal.

3) Po pár minutách piják opatrně sloupněte. Známky nechte lehce oschnout, tentokrát rubem (lepem) vzhůru, aby se znovu nepřilepily k podkladu.

4) Po oschnutí vyrovnejte zkroucení a jiné nedokonalosti zatížením mezi dvěma lisovacími deskami/knihami.

 

Tip na závěr

Když si koupíte poštovní známky a položíte je na sebe, obvykle se pevně slepí. To je k vzteku! Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak je dostat zase od sebe. Vložte je na dvě hodiny do mrazáku a pak už půjdou od sebe snadno oddělit.

 

Pozor, tyto postupy jsou vhodné pouze pro běžné poštovní známky, nikoliv pro známky samolepící či přilepené jinými lepidly.