Jak začít sbírat známky?

Sbírání známek, jinak také filatelie, je koníčkem s opravdu dlouhou historií. Dá se říci, že sbíráním známek se lidé začali zabývat téměř ve stejnou chvíli, co se známky objevily. Pro úplného nováčka může být ale obtížné do filatelie proniknout. Jak tedy se sbíráním známek začít?

1. Pořiďte si základní pomůcky

Na začátek je třeba pořídit si několik věcí, které se vám jako novému filatelistovi budou hodit. Tou první z nich je kvalitní album na známky, do kterého můžete bezpečně uložit vaše známky. Ty je třeba ukládat opatrně a držet je mimo sluneční světlo, aby nedošlo k jejich poškození.

Další důležitou pomůckou je pak filatelistická pinzeta. Ta bývá obvykle dlouhá 12 až 15 centimetrů a má tenké lopatky se zaobleným koncem. Tato pinzeta je vhodná jak na manipulaci se známkami v zásobníku, tak na jejich odstranění z dopisů či pohledů.

Poslední důležitá pomůcka je lupa, která vám pomůže odhalit případné vady na vašich známkách, ale i rozpoznat drobné detaily, kterými se některé známky odlišují.

2. Kde nakoupit první známky?

V dnešní době existuje obrovský výběr známek, se kterými můžete začít vaši sbírku. A není třeba mít zase tak velký rozpočet, filatelii se lze věnovat i s rozpočtem v řádu stokorun, pouze je třeba dobře vybírat. Zajímavá místa, kde můžete získat známky, jsou zejména:

  • Online aukce
  • Pytlíčky se známkami
  • Nákup zásobníku s cizí sbírkou
  • Setkání sběratelů
  • Pošty a nákup nových nepoužitých známek

3. Na jaké známky se zaměříte?

Pokud se chcete sbírání známek věnovat opravdu dlouhodobě, je třeba se více specializovat. Na světě existuje nespočet druhů známek z nejrůznějších zemí, a téměř každý filatelista se zaměří pouze na některé z nich.

Zamyslete se nad tím, které známky vás lákají. Jsou to zahraniční kousky? Známky z určitého časového období? Nebo třeba známky nesoucí portrét vašeho oblíbeného panovníka?

Užijte si hodně zábavy s tímto krásným koníčkem!

 

Inspirujte se i u nás: