Jak začít sbírat pohlednice?

Sbírání pohlednic, jinak také filokartie, se rozhodně netěší takové popularitě jako sbírání známek. Přesto jde o velmi zajímavý koníček, kterému postupně propadá stále více lidí. Pokud se chcete do sbírání pohlednic pustit i vy, můžete si vlastní sbírku vybudovat v těchto 3 jednoduchých krocích.

1. Jaké pohlednice chcete sbírat?

Než vůbec začnete uvažovat nad nákupem prvních pohlednic, je třeba si zodpovědět jednu velmi důležitou otázku. Proč vůbec chcete sbírat pohlednice? Podle toho nejlépe poznáte, které pohlednice a kde nakoupit.

Některé sběratele láká historická hodnota pohlednic. Na starých pohlednicích najdeme podobu konkrétního města či kraje v době, kdy byla pohlednice vyrobena. Pokud se jedná o pohlednice od pamětníků, mají často i skutečnou historickou hodnotu.

Naopak jde-li nám o pohlednice z pohledu cestovatele, budeme spíše kupovat pohlednice z cizích zemí nebo ty na cizí země odkazující.

2. Kde v dnešní době koupit pohlednice?

V dnešní době existuje hned několik míst, kde může sběratel získat zajímavé pohlednice:

  • Pošty a specializované obchody – ať už v České republice nebo i v zahraničí najdeme pohlednice na poštách a v obchodech na turisticky atraktivních místech.
  • Aukce online i offline – většina mladších sběratelů dnes využívá online české i anglické aukční portály, ale starší generace sběratelů se účastní převážně fyzických aukcí.
  • Postcrossing – pro ty sběratele, co mají rádi překvapení, se hodí postcrossing. V rámci této služby si vzájemně pošlete pohlednice s náhodně vybranými cizinci.
  • U nás na e-shopu najdete taky krásné pohlednice. :-)

3. Nezapomeňte na správné uložení pohlednic

Pohlednice by měly být uloženy v pokojové teplotě a mimo dosah slunce. Existují v zásadě dvě možnosti. Můžeme pohlednice uložit do krabice, což ale není příliš elegantní řešení. Případně můžeme využít album na pohlednice, díky kterému si můžeme pohlednice sami prohlížet a ukázat naši sbírku ostatním.

Podívejte se i na naší nabídku pohlednic: