Jak vybrat album na známky?

Sbírání čehokoliv je kreativní a tichý koníček. Sbírat můžete pohlednice, obaly od čajových sáčků, telefonní karty, prostě cokoliv. Patrně největší komunitu sběratelů však tvoří filatelisté, tedy ti, co sbírají poštovní známky. Filatelie již není koníčkem jen starší generace, ale dostává se do popředí díky sociálním sítím. Věnují se jí tak s velkou radostí také mladší ročníky. Patrně všichni jistě vědí, že se filatelistické poklady ukládají do alba na známky. Jak si tedy takové album vybrat?

 

Máte známky v krabici od bot? Dopřejte jim album

Ano, s velkou nadsázkou, sbírka v krabici od bot jistě není pěknou vizitkou sběratele. Každý sběratel dříve nebo později řeší problém, jak svoji sbírku bude ukládat a třídit. Každá sbírka vyžaduje určitý systém, zvláštní zacházení a také určitý typ ukládacích boxů nebo alb. Album na známky je specifický obal podobný knize. Vnitřní listy jsou obvykle v černé barvě, aby známky dobře vynikly. Černé listy jsou určené pro ražené a čisté bílé známky. Každý list má pergamenové nebo foliové pásky k ukládání známek. Tolik teorie pro ty, kteří se sbíráním známek nikdy nezaobírali.

 

Jaké album zvolit?

Výběr alba závisí na vašich preferencích. Začátečníci nebo děti sáhnou na startu své sběratelské kariéry patrně po barevnější variantě s deskami z tvrdého kartonu s 16 stranami. Zkušenější sběratelé si mohou vybrat alba s 32 stranami. Fajnšmekři si jistě rádi pořídí album vázané v kůži. Krásné kožené album určitě ocení každý filatelista, může to být i skvělý tip na dárek. Někteří výrobci dělají vazbu lepenou, u jiných najdete alba v kroužkové vazbě, která jsou podobná šanonům. Výhodou kroužkové vazby je možnost vyjímání a vkládání listů. Pokud se vám do sbírky dostanou další kousky z určité série, není nic jednoduššího než zařadit další list. Všechna alba s řádkovými pásky jsou vhodná především pro jednotlivé kusy známek. Nicméně známky v aršících nebo cenné známky potřebují k ukládání tzv. havidky neboli pošetky (pouzdro složené ze dvou tenkých fólií).

 

Co byste ještě měli vědět k ukládání známek?

Roztřídění známek a jejich uložení do alba vyžaduje trpělivost a přemýšlení. Myslet musíte především na ochranu známky, aby při jejím zatřídění do alba nedošlo k poškození. Některé materiály listů v albech mohou podpořit přilepení známky, to určitě nechcete. Řešení je prosté. Stačí si pod známky vložit pruh papíru po celé délce pásky. Album nikdy nepřeplňujte a známky ukládejte tak, aby se nepřekrývaly, aby nedošlo k jejich pomačkání.

 

Pokud to se sbíráním známek myslíte vážně, určitě najděte klub filatelistů ve vašem okolí nebo třeba na sociálních sítích. Zkušenější kolegové vám vždy rádi odpoví nebo poradí.

 

Naše nabídka alb: