5 tipů na jarní výlety s pohlednicemi

Jaro je tu a s ním i hezké počasí, které láká k výletům po celé České republice. Pohlednice vám napoví, kam se s rodinou nebo přáteli vydat, kde můžete objevovat krásy přírody nebo historické památky. 

 

Dobrá Voda

Katastrálně je Dobrá Voda součástí obce Horní Stropnice, ve které žije okolo 1500 obyvatel. Malebná jihočeská víska v Novohradských horách přitahuje pozornost turistů již po staletí, první písemné zmínky o této obci pocházejí již z roku 1259. Dobrá Voda proslula především jako poutní místo zvané Jihočeské Lurdy. Pramen, nad kterým se pasáčkovi zjevila Panna Maria, později uzdravil mnoho lidí. Hrabě Buquoy zde nechal postavit chrám zasvěcený právě Panně Marii Těšitelce.  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky tvoří dominantu na návsi a celé místo určitě stojí za jarní výlet.

Zdroj: Pohlednice Dobrá Voda

 

Nová Pec u Lipna nad Vltavou

Zůstaňme ještě chvilku v jižních Čechách. Lipno nad Vltavou je samo o sobě velmi známou a turisticky oblíbenou lokalitou. Řeka Vltava naplňuje nádrž a později za přehradou vytváří meandry i klidná zákoutí. Vydejte se po jejím proudu a dorazíte do obce Nová Pec, dřívější dřevařské osady. Národní park Šumava je již kousek od vás, protože v Nové Peci startují trasy pro cyklisty i pěší. Vydat se můžete na rozhledny, Plešné jezero, Třístoličník nebo třeba na pozorovatelnu jelenů.

Zdroj: Pohlednice Nová Pec

 

Kladno

Aprílové počasí je většinou nestálé, proto si do svého výletního itineráře zařaďte také návštěvu interiérů. Málokdo možná ví, že v hornickém městě Kladno ve Středočeském kraji, najdete nejvýznamnější barokní interiér v regionu. Kladenský zámek tímto sloganem láká návštěvníky. Zámek stojí uprostřed města, není třeba vyšlápnout žádný větší kopec. Malé i větší turisty potěší zámecká zahrada s medvědy Martou a Míšou. Co by to bylo za výlet do hornického města bez ukázky hornického řemesla? Kousek od Kladna určitě navštivte hornický skanzen. Celý areál bývalého dolu Mayrau je památkově chráněný. Černé uhlí se tu těžilo od roku 1874. I když horníci přestali těžit v roce 1997, při prohlídce skanzenu na vás dýchne atmosféra právě skončené šichty. Spojitost s hornictvím ovlivnila také název města. Ten pochází ze slova „kláda“. Okolí bylo plné lesů, ze kterých se klády dopravovaly do dolů, kde sloužily jako vzpěry.

Zdroj: Pohlednice Kladno

 

Jičín

Pokud při svých toulkách zavítáte na severovýchod naší republiky, nenechte si ujít město Jičín v Královéhradeckém kraji. Historie města začíná ještě před rokem 1300 a je spojena především s vrchním velitelem císařských vojsk Albrechtem z Valdštejna. Staletou lipovou alejí dojdete až k barokní Valdštejnské lodžii. Děti, které mají rády Večerníčky, na výlet snadno nalákáte. Les Řáholec byl sice jen v pohádce, ale loupežník Rumcajs se jistě zapsal do seznamu pohádkových hrdinů. Koneckonců jeho stopy najdete v Jičíně všude. Špatné počasí vás zavede třeba do jičínského muzea k prohlídce keltských nástrojů a šperků. A když bude hezky, vězte, že Jičín je branou do Českého ráje. Najdete tu mnoho přírodních památek, rozhleden i romantické zříceniny.

zdroj: Pohlednice Město Jičín

 

Prachatice

Druhé nejmenší okresní město v České republice patrně odvodilo svůj název od jména šlechtice Prachaty. Původně byly Prachatice trhovou osadou, rozmach města ale začal až po roce 1381 spolu se skladováním a prodejem soli z Pasova. Zlatá stezka vedla z Prachatic přes Volary do obce České Žleby a dnes je největším turistickým lákadlem. Žlutá turistická značka kopíruje původní stezku dlouhou 33 kilometrů. Cestou projdete okolo rozhledny Libín nebo zříceniny hradu Hus. Historické město ale nabízí celou řadu nádherných domů, v jednom z nich můžete navštívit třeba Muzeum krajky.Zdroj: Pohlednice Prachatice

 

Vyberte si z naší nabídky výletních pohlednic: