3 tipy, jak určit cenu pohlednice

Každý sběratel pohlednic nebo člověk, který nechce prodělat při jejich prodeji, by měl vědět, jak je správně ocenit. To kupodivu není vůbec jednoduchá disciplína, právě naopak. Z cenných sběratelských předmětů jsou pohlednice často nejtěžší na ocenění. Přesto existuje několik rad a postupů, které vám v tomto úkolu mohou pomoci. Pojďme se na ně podívat.

1. Jakou cenu vlastně chcete znát?

Celý proces ocenění ztěžuje fakt, že existuje hned několik druhů cen. Při komunikaci s dalšími sběrateli může dojít k jejich záměně a výsledkem mohou být špatná obchodní rozhodnutí a chybně oceněné pohlednice.

Jeden z nejznámějších aukčních domů, Heritage Auctions, rozeznává hned tři druhy cen, ale pro účely ocenění pohlednic nám postačí dva.

  • Fair market value – tato cena vyjadřuje skutečnou hodnotu pohlednice, v delším časovém období.
  • Marketable cash value – naopak tato cena vyjadřuje, za kolik jsme schopni prodat pohlednici v současnou chvíli. Ve většině případů bývá mnohem nižší než fair market value.

 

2. Jak ocenit staré pohlednice

Pokud máte v kolekci opravdu starou pohlednici, případně uvažujete o jejím nákupu, máte při ocenění výhodu. S největší pravděpodobností nejste první člověk, co se danou pohlednici snaží ocenit.

Sběratelé pohlednic se velmi často sdružují do klubů a takové kluby zveřejňují sborníky a další materiály, kde jsou jednotlivé kousky zdokumentovány a oceněny. Stačí proto získat přístup k takovému sborníku a najít vaši pohlednici. Nejlépe tento postup funguje v případě, že použijete sborník novější a ze země, kde chcete pohlednici koupit nebo prodat.

 

3. Nahlédněte do co nejvíce zdrojů

Pokud se vaše pohlednice nevyskytuje v žádném ze sborníků, existuje mnoho další zdrojů, které vám její cenu napoví. Vždy je ale klíčové využít několik z nich a nespolehnout se například pouze na názor jednoho znalce. Jaké informační kanály můžete využít?

  • Online aukce – v tomto případě jde pouze o to, abychom naši pohlednici vyhledali na některém z online portálů. Stačí nahlédnout do historie aukcí a inspirovat se cenami.
  • Znalec či aukční dům – svůj názor na cenu naší pohlednice nám často může poskytnout znalec či e-shop vykupující pohlednice, ať už online nebo při fyzické návštěvě.
  • Sběratelský veletrh – při setkání s dalšími sběrateli si můžeme nechat naši pohlednici ocenit a případně i získat první nabídky ke koupi.

 

Podívejte se na naši nabídku pohlednic: