3 věci, bez kterých se při sbírání známek neobejdete

Sbírání známek se může zdát jako celkem jednoduchý koníček, který nevyžaduje příliš vybavení či dokonce cviku. Pokud se mu ale chceme věnovat dlouhodobě a o rozrůstající sbírku známek se dobře starat, určitě se nám bude hodit několik pomůcek.

1. Album na známky

Žádný filatelista se dlouhodobě neobjede bez pořádného alba na známky, ve kterém by mohl známky uschovat. Známky je potřeba udržovat v suchém prostředí bez světla, zároveň by se neměly dotýkat, aby nedošlo k jejich poškození.

Specializované filatelistické zásobníky jsou ideální pro uchovávání známek. Je možné koupit úplně nové, ale v bazarech či u jiných sběratelů narazíte často na možnost koupit zásobník i se známkami.

2. Základní nástroj filatelisty – pinzeta

Ke známkám je třeba přistupovat velmi opatrně. Při manipulaci s nimi bychom neměli vůbec používat ruce, ale spíše pinzetu, která nám je dovoluje snadno uchopit. Filatelistická pinzeta je obvykle dlouhá 12 až 15 centimetrů.

Doporučuje se pinzeta s tenkými lopatkami a zaobleným koncem. Tento tvar vám bude velmi nápomocný zejména ve chvíli, kdy se budete snažit odlepit známku z dopisu či pohledu.

3. Správně velká lupa

Pro bližší prozkoumání jednotlivých známek se vám bude rozhodně hodit lupa. K odhalení běžných vad je dobrá lupa se zvětšením 3 – 5x, doplněná o LED světlo. Pro odhalení méně viditelných vad a zajímavých detailů se pak vyplatí lupa s alespoň desetinásobným zvětšením.

Pokročilejší pomůcky

Pokud máme zájem o známky z určitého období, užitečnou pomůckou je katalog, který mapuje veškeré vydané kousky. V případě, že se setkáme s neobvyklou známkou, můžeme zjistit její cenu či historii právě za pomoci správného katalogu.

Mezi další pokročilejší pomůcky patří například zoubkoměry či misky na průsvitky. Ty nám pomohou odhalit drobné detaily na známce a lépe tak určit její stáří či místo vydání.

Podívejte se i do naší nabídky: