Představení autorů: Blanka Tomsová

Ilustrátorku Blanku Tomsovou lákalo výtvarno už od mala, kdy se nemohla odtrhnout od kreslení. Přestože je to jen její koníček, ke kterému se vrátila až nedávno, její práce jsou velmi oblíbené jak u nás, tak ve světě. Blanka se snaží žít v přítomnosti, nic si neplánovat a jen si užívat života. Ve stejném duchu je i její tvorba, plná života. Tématické pohlednice od Blanky jsou přímo dech beroucí. Kombinace akvarelu s černou ilustrací je prostě nádherná!

 

Blanko, jak jsi se dostala k ilustraci?

Už jako dítě jsem se od pastelek nemohla dostat, malovala jsem, co si pamatuji. Přestala jsem kreslit na dlouhá léta, kdy jsem se potýkala s mnoha věcmi , které nebyly úplně příznivé. Po rozpadu rodiny jsem se věnovala  jiným věcem, pracovala jsem s energiemi, chodila na šamanské semináře, cvičila jógu, jezdila na výlety a výtvarničila jsem v jiných směrech jako bylo šití, vyšívání a podobné věci. K malování jsem se vrátila dost pozdě, cca před deseti lety a musím říct, že mi to zachránilo duševní pohodu. 

 

Živíš se pouze výtvarničením nebo je to jen tvůj koníček?

Výtvarničení je především můj koníček, který sem tam přinese nějaký malý zisk. Nejsem obchodník, podnikání mě děsí a neumím se "prodat".  Příležitostný zisk beru jako milý bonus ke svému nic moc důchodu a radostně si můžu koupit barvy, fixy, čtvrtky a zase si dál dělat radost a potažmo i jiným lidem. Miluji zpětnou vazbu - když vím, že se moje pohlednice líbí nejen u nás ale i v cizině, hned mám velkou chuť zase něco malovat.

 

Co je tvým nejoblíbenějším motivem?

Tak nějak jsem se ustálila na ženách, dívkách a většinou zvířátkách.

 

A jakou výtvarnou techniku máš nejraději?

Před těmi cca 10 lety jsem objevila Zentangle. Nadchla mě jeho rafinovaná jednoduchost a to, že k nějakému malému základu de facto inklinuje každý. Kdo z nás si třeba ve škole nebo na poradě či u telefonování jen tak bezmyšlenkovitě nečmáral nějaké geometrické tvary, různě je spojoval. A to je vlastně základ Zentangle. Začínala jsem s obyčejnými černými linkami - černá a bílá je prostě geniální. Ale samozřejmě jako typický blíženec mi to časem přestalo stačit a začala jsem přidávat barvy. Postupně se to tak nějak samo vyvinulo v obrázky, na kterých byla nejen normální kresba, ale i to moje "čmárání".  

 

Kolik času ti zabere vytvoření jedné ilustrace?

To je různé. Záleží na tom, jak náročný obrázek je a jaké techniky při tom použiji. Hodně používám akvarel a fixy. Většinou si předpřipravím několik obrázků tužkou, pak si na všech udělám základ akvarelem, pak domalovávám další věci a nakonec fixy. Někdy jeden obrázek trvá dva dny, někdy pár hodin. 

 

Blanko a čím se inspiruješ?

Přiznávám, že inspiraci hledám hodně na internetu. Hlavně postavy.

 

Co bys v budoucnu ráda někdy namalovala?

V budoucnu bych si ráda namalovala velký obraz a nebo alespoň pomalovala dveře. Hlodá to ve mě hodně dlouho, zatím ale k tomu nedošlo.

Který produkt/ilustrace je tvou největší srdcovkou?

Tak moje nej srdcovka jsou samozřejmě Modré kočky (od autorky Iriny Zenyuk). Obdivuji jejich vtip a krásu. Nejvíc miluji ty, které zobrazují život na ruské vesnici, jsou absolutně boží. 

 

Blanko, jaké máš plány do budoucna?

V dnešní době mám pocit, že plánování je zbytečná záležitost. Žiji přítomností a proti tomu, co se chystá nebo má přijít, se snažím aktivně bojovat. Mou snahou je zůstat pokud možno zdravá a zachovat si duševní pohodu. 

 

Kde můžeme najít více z tvé tvorby?

Především na Instagramu. Mám i stránku na Facebooku, ale protože jsem poněkud nepořádná, dávám tam svou tvorbu nárazově.

 

Další krásné práce od Blanky můžete spatřit i na pohlednicích v našem sortimentu.
Vyberte si z nabídky pohlednic Blanky: